O projekcie

Dni Architektury Maksa Berga to propozycja Centrum Poznawczego Hali Stulecia, by w angażujący do kreatywnych działań sposób opowiedzieć o architekturze, mieście i jego mieszkańcach oraz przybliżyć postać Maksa Berga i jego projektów.  Młodzież, studenci, rodziny z dziećmi, seniorzy – z Wrocławia i nie tylko – będą mieli okazję, by poszerzyć swoją wiedzę o architekturze, urbanistyce i wrocławskiej „katedrze demokracji”, przy okazji wspaniale bawiąc się przy budowie miasta marzeń.partnerzymale_instrumentygaleria
 

Główne wydarzenie – akcja „Zbuduj z nami miasto!” – ma charakter gry opartej na scenariuszu, włączającym elementy wiedzy o architekturze oraz mieście, jako złożonym kulturowo-społecznym organizmie. Projekt realizuje ideę Maksa Berga, by Hala Stulecia pełniła rolę „katedry demokracji”, jednoczącej pod swoim dachem ludzi, uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych. W dniu imprezy mierząca ponad 2000 m2 płyta Hali Stulecia zamieni się w gigantyczną mapę miasta, inspirowanego projektami Maksa Berga oraz założeniami modernistycznymi. Każdy z uczestników zabawy będzie losował działkę lub kwartał, gdzie następnie budować będzie budynek według własnego projektu, z materiałów plastycznych wydawanych przez Magazyn Materiałów Budowlanych. Na budowniczych-architektów czekać będą również mini-wykłady w Szkole Projektowej, spotkania z architektami i projektantami oraz strefa relaksu.

Budowie miasta marzeń pod kopułą Hali Stulecia towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana przez zespół Małe Instrumenty kompozycja, bazująca na nagraniach terenowych z obszaru Wrocławia. Kompozycja będzie miała charakter miejskiej audiosfery, wzbogaconej o nagrania historyczne. Ponadto o godz. 18:00 rozpocznie się koncert Małych Instrumentów. Zespół zagra na żywo utwory ze swojego repertuaru architektom i budowniczym, pracującym przy wznoszeniu miasta.

Dni Architektury Maksa Berga to także szereg wydarzeń towarzyszących: warsztaty dla młodzieży i seniorów w ramach Laboratorium Architektury Maksa Berga, gra miejska „Przepis na miasto”, w której drużyny rodzin z dziećmi, przyjaciół i znajomych, na podstawie specjalnej mapy, będą miały za zadanie odszukać określone punkty z przygotowanymi zagadkami, dotyczącymi miasta, spotkania z architektami i projektantami, spacery z przewodnikiem szlakiem wrocławskiego modernizmu oraz konkursy dla szkół.